Co zrobić, gdy odszkodowanie jest zaniżone?

Jeśli uważasz, że ubezpieczyciel zaniżył twoje odszkodowanie to masz dwa wyjścia. Pierwszym jest złożenie odwołania od decyzji towarzystwa sprawcy, a drugim skorzystanie z dopłaty do odszkodowania.

Odwołanie się od decyzji ubezpieczyciela

Każdy poszkodowany ma prawo do złożenia zażalenia w formie odwołania od decyzji ubezpieczyciela. Na przesłanie takiego pisma masz 3 lata od wydania ostatniej decyzji w sprawie, ale oczywiście im szybciej zdecydujesz się na takie odwołanie, tym lepiej.

Warto jednak wiedzieć, że taka samodzielna walka bywa bardzo trudna. Towarzystwa niechętnie uznają reklamację, a jeśli już to proponują wypłatę nieco wyższego odszkodowania, niż zostało to sporządzone w kosztorysie w zamian za ugodę i zamknięcie dalszych roszczeń ze strony poszkodowanego. Z dużym prawdopodobieństwem kwota ta i tak będzie mocno odbiegać od tej, która należy Ci się w związku z wypadkiem. Niejednokrotnie zdarza się też, że kwota po odwołaniu z uwagi na zmianę wyceny z tej na podstawie zdjęć na wycenę rzeczoznawcy, który pojawia się u klienta jest niższa niż pierwotnie.

Jeśli chodzi o samo odwołanie, to warto dołączyć do niego kosztorys wykonany przez niezależnego rzeczoznawcę samochodowego. Koszt takiej ekspertyzy waha się w zależności od regionu oraz uszkodzonego pojazdu i wynosi od 300-800 zł.

Musisz też mieć na uwadze fakt, że rozpoczęcie walki z ubezpieczycielem o godziwe i adekwatne odszkodowanie niejednokrotnie ma swój finał dopiero w sądzie, a jak wiadomo, droga sądowa w naszym kraju trwa nawet kilka lat i wiąże się z koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów, które w razie potknięcia osoby prowadzącej poszkodowanego nie koniecznie muszą zostać zwrócone. 

Dopłata do wypłaconego już odszkodowania.

Jeśli w ciągu ostatnich 3 lat starałeś się o odszkodowanie, a Twój kosztorys został zaniżony, to to działanie jest zdecydowanie najszybsze i uproszczone do podstawowych formalności.

W tym wypadku, aby otrzymać informacje o zaniżeniu, wystarczy wypełnić krótki formularz i przesłać kosztorys naprawy samochodu wraz ze zdjęciami uszkodzeń. Dzięki temu firma ustali, czy towarzystwo pominęło w swojej wycenie jakieś uszkodzone części.

Jeśli zdecydujesz się na Notrę to w przeciągu 2 dni roboczych, nasz rzeczoznawca sprawdzi wycenę podaną przez ubezpieczyciela i zaproponuje dopłatę do szkody. Analiza kosztorysu dopłaty jest oczywiście bezpłatna.

Po zaakceptowaniu oferty oraz podpisaniu umowy pełnomocnictwa ustalona kwota przelana zostanie na wskazane przez Ciebie konto. W ten sposób zaledwie w kilka dni możesz otrzymać dodatkowe pieniądze – nie ponosząc dodatkowego ryzyka.